Bio

Szczęśliwy rocznik  1977, urodzony w Warszawie – kompozytor, aranżer, puzonista basowy, tubista.

Podwójny absolwent z ocenami celującymi – Akademia Muzyczna w Warszawie, klasa kompozycji prof. Stanisława Moryty i Akademia Muzyczna w Katowicach, klasa kompozycji i aranżacji jazzowej prof. Andrzeja Zubka. 

Laureat 10 nagród na konkursach kompozytorkisch ogólnopolskich i zagranicznych (ostatnia nagroda – I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy za BBC – Big Band Concerto, 2011).

Aktywny człowiek, spełniający się na wielu polach działalności artystycznej – jako puzonista i tubista grał i nagrywał w składach takich gwiazd jak Maria Schneider (Warsaw Summer Jazz Days i Bielska Zadymka Jazzowa), Gary Guthman (big-bandowy projekt CD z piosenkami Jerzego Wasowskiego), Herbie Hanckock, Hirram Bulock (Warsaw Summer Jazz Days), Chuck Mangione (CineMagic, Płock), Zbigniew Namysłowski (regularne występy w każdy poniedziałek w legendarnym klubie Tygmont, występ m.inn. na Belfast Jazz Festival), Tomasz Stańko (festiwal Solidarity of Arts), Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Zieliński (Perfect Girls & Friends orchestra, CD Chopin Symphonic), Ryszard Borowski (big-bandy Akwarium, Jazzarium), Marcin Masecki (orkiestra WOR, Polonezy, występ na Tokyo Jazz Festival, Gala Paszportów Polityki). Prawykonał napisane dla siebie Concertino Podlaskie i Balladę na puzon basowy i orkiestrę smyczkową (Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej), a także Scherzianę – na motywach Scherz Fryderyka Chopina na Festiwalu Chopiniana w Płocku. Współpracuje także z Teatrami: Roma, Buffo, Narodowy, Studio, Komedia, Syrena, a także z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Sinfonia Artis, Unplugged Orchestra i wieloma innymi orkiestrami i zespołami na terenie całej Polski.

Poza grą na dętych blaszanych instrumentach basowych (puzon basowy, tuba, helikon, suzafon), jego naczelne pole działalności to kompozycja – na zamówienie i na potrzeby własnych zespołów, inspiracji, pomysłów.

W jego stylu kompozytorskim szerokim echem odbija się zainteresowanie muzyką jazzową i folklorem różnych regionów Polski i świata. W swoich kompozycjach stawia przede wszystkim na czytelność przekazu emocjonalnego oraz bogactwo języka harmonicznego i melodycznego.  Tworzy komunikatywne utwory (co nie znaczy, że banalne, proste czy naiwne) zarówno z nurtu tzw. muzyki poważnej, symfonicznej, kameralnej,  jak i tematy jazzowe, piosenki i ich aranżacje.  Pisze na rozmaite składy instrumentalne; od kompozycji solowych poprzez zespoły kameralne, często o nietypowym zestawie instrumentów, big-bandy, na wielkich orkiestrach symfonicznych kończąc.  Jest także autorem licznych aranżacji i transkrypcji.

Podwójny Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendysta Stowarzyszenia Artystów ZAIKS i STOART, założyciel Wydawnictwa Muzycznego NadenteMusic, specjalizującego się w propagowaniu muzyki na instrumenty dęte. Komponował/aranżował i prowadził orkiestrę dętą w Łajskach.

Jako dęciakomaniak gra i współtworzy – jedyny w Polsce Jazzowy Kwartet Puzonowy J4zz PuZone (liczne występy, zespół w trakcie nagrywania 1szej płyty, otwarcie Festiwalu puzonowego „Żywieckie Suwakowanie”), oraz zespół BrassFederacja, grający jego autorskie kompozycje i hity aranżowane na zespołowy skład (2-3 trąbki, 2-3 puzony, suzafon, perkusja).

Koncert na puzon i orkiestrę (Stypendium MKiDN) został prawykonany w Caracas, na Festiwalu Muzyki Europejskiej przez wybitnego puzonistę Pedro Carrero – prawykonanie zakończone olbrzymim sukcesem.

Od 2012 organizuje Wiosnę Puzonistów i Tubistów (kwiecień) oraz Jesienną Noc Puzonu i Tuby (październik) – towarzyskie spotkania puzonistów i tubistów, połączone z wykonaniami jego kompozycji na Chór Puzonowo-Tubowy.

 

Poza tym także i między innymi:

napisał Jazz Concerto Grosso na flet, kontrabas i orkiestrę smyczkową, napisany dla światowej sławy flecistki Jadwigi Kotnowskiej i kontrabasisty jazzowego Vitolda Recka. Także Film-Concerto na flet i orkiestrę smyczkową, Transflauto na flet i fortepian, Violet Rhapsody – na altówkę i orkiestrę smyczkową (dla altowiolisty Lecha Bałabana z orkiestry PR Agnieszki Duczmal „Amadeus”), aranżacja w duchu muzyki synkopowanej kilku preludiów i mazurków F. Chopina dla znakomitego kwintetu blaszanego „Varosvia Brass Quintet” na ich płytę „Chop-in Brass” oraz liczne kwartety puzonowe. Z innych ważniejszych wydarzeń kompozytorskich wymienić należy: Koncert na orkiestrę” został wykonany przez Polską Orkiestrą Radiową pod dyr. Łukasza Borowicza; aranżacja i kompozycja płyty Aliny Mleczko „Sjesta” i „Fiesta”; aranżowanie kolęd na jazzowo dla 10-cio osobowego zespołu blaszanego „Trumpestra”; przygotowanie do wydania przez PWM wyciągu fortepianowego Koncertu na altówkę Marka Stachowskiego; opracowanie Pieśni Fryderyka Chopina na orkiestrę, dla śpiewaczki Bogumiły Wawrowskiej i wykonanej przez nią i Toruńską Orkiestrę Symfoniczną; komponowanie i aranżowanie materiałów do własnej płyty „Lullaby in Silent Town” na puzon basowy, bandoneon, jazzowy vocal i kwartet smyczkowy (nie wydane); koncert kompozycji big-bandowych Minoholic, Funkoholic, Slow Snow na koncercie big-bandu w Akademii Muzycznej; zrobienie i przygotowanie do druku wyciągów fortepianowych do Polonezów Karola Lipińskiego; zamówienie przez szwajcarskiego puzonistę basowego Johannesa Biglera (z Luzern Sinfonie Orchester) na kompozycje na puzon solo – powstaje „Solophony no. 1”, z cyklu Solophony na instrumenty dęte blaszane.

Dzięki wsparciu Stowarzyszeniu STOART nagrywa płytę wraz z jedynym w Polsce Jazzowym Kwartetem Puzonów J4zz PuZone  

My HipstaPrint 3

My HipstaPrint 2

Piotr Wróbel was born in 1977 in Warsaw, composer, arranger, bass trombonist.

 
   


He is a graduate of composition classes under prof. Stanislaus Moryto in the Frederick Chopin
University of Music in Warsaw (diploma with honors, 2002), and the Karol Szymanowski
Academy of Music in Katowice at the Institute of Jazz and Popular Music (graduated with
honors, 2005) in the direction of jazz arranging and composition under prof. Andrew Zubek.
Works with various bands, arranging and developing their different musical genres, eg. jazz,
folk and chamber music. He has won various competitions for composers. Celebs World
flutist Jadwiga Kotnowska ordered and successfully performed his “Jazz Concerto Grosso”
for flute, bass and string orchestra, as well as “Film Concerto” and “Transflauto” for flute
and piano. Currently, he composes, arranges and plays in Poland’s unique jazz trombone
quartet . In 2007 he was awarded a scholarship of the Minister of Culture and
National Heritage. During Polish Festival of Chamber Music performed written by himself
“Concertino Podlaskie”, for bass trombone and string ensemble, with large influences of jazz
and blues. “Concerto for Orchestra” – this is the thesis work, for which Piotr Wróbel received
an award in Fryderyk Chopin University of Music.